Son Yılların Popüler Sporu: Tenis

Tenis sporu kapalı sert yüzeylerde oynanır. Sert kortlar, temiz tutmak ve aşınma ve yıpranmayı önlemek için özel kimyasallarla işlenmiş sert, pürüzsüz ve düz yüzeylerdir. Bu yüzeyler, avluya sabitlenmiş ağ adı verilen çim bezle kaplanmıştır. Bir raketin ucuna bir top vurulur ve oyuncuya geri vurulmadan önce yerden sekmektedir. Tenis raketi oyunun en önemli ekipmanıdır.

Oyuncular sahada hareket etmek için ellerini, kollarını, uyluklarını ve bacaklarını kullanırlar ve topu sahanın karşı tarafına yönlendirmeye çalışırlar. Bir oyuncu topa sınırların dışına çıkarsa, topa sahipliğini kaybeder. Topa vurduktan sonra oyuncular sahanın önüne koşarlar ve rakip takım topu geri getirene kadar beklerler. Topu geri döndürürken, oyuncular sadece raket çerçevelerini ve kollarını kullanarak ağlara dokunmamaya dikkat ederek topla temas kurarlar. Tenis topları, boyuta bağlı olarak Aralık 2,8 gram ile 4,8 gram arasındadır.

Tenis Turnuvaları

 Dört tür tenis turnuvası vardır: Tekler, Çiftler, Üçlüler ve Dörtlü. İki kişi birbirini teklerde oynar. Çiftlerde iki takım üç set üzerinden birbirleriyle yarışır. Üçlüler, beş set üzerinde yarışan üç takımı içerir ve dörtlüler, altı set oynayan dört takımı içerir. Tenis ayakkabıları esnek özelliklere sahiptir.

 Tenis, rekabet düzeyine göre beş farklı kategoriye ayrılır: Tek erkekler, tek erkekler, tek kadınlar, tek kadınlar ve tek kadınlar. Dünyada 20. sırada yer alan profesyonel tenisçiler yılda 45.000 dolar maaş alıyor. Profesyoneller Aralık ayından itibaren herhangi bir yerde sıralanır.

En eski turnuva 1885’te kuruldu. Kuruluşundan bu yana tenis, 1893’te ağın piyasaya sürülmesi, 1895’te servis kutusunun eklenmesi ve 1904’te raketlerin yüksekliğinin düzenlenmesi dahil olmak üzere birçok değişikliğe uğramıştır. 1914 yılında Uluslararası Çim Tenisi Federasyonu (ILTF) kuruldu. ILTF artık dünya çapında tenisin yönetim organı olarak kabul ediliyor. Amaçları oyunun bütünlüğünü korumak ve dünya çapında tenisi teşvik etmektir. Organizasyonun merkezi Londra, İngiltere’de bulunmaktadır. Tenis çantaları oyunun ana ekipmanlarından birisidir.

İlk Tenis Kortu

 İlk tenis kortu 1543’te İtalya’nın Roma kentinde inşa edildi. Roma Dekoltesi tenis maçlarına ev sahipliği yaptı ve oyunlar aristokratlar arasında popülerdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

puan durumu Çılgın Sayısal Loto
deneme bonusu veren siteler
Vozol 12000 istanbul psikolog