Uzaktan kimlik doğrulama sektörü tüzel kişilerle büyüyecek

Dijital müşteri kavramı, sektörlerdeki etkisini artırdıkça bankacılık, finans, sigorta, telekomünikasyon sektörleri başta olmak üzere Uzaktan Kimlik Doğrulama (KYC) pazarı da gelişimini sürdürmeye devam ediyor. Sektörüne öncülük eden yenilikçi şirket Identify Türkiye’ye göre; BDDK’nın hazırladığı duyurulan yönetmelik taslağı ile gerçek kişilerin yanı sıra ticaret siciline kayıtlı tüzel kişilerin de uzaktan kimlik tespiti yoluyla banka müşterisi olmasının mümkün hale gelmesi sektörün büyümesine önemli katkı sağlayacak.

 

KYC teknolojileri gelinen son noktada artık geri dönülemez şekilde hayatın akışı içerisine entegre oldu ve kullanım alanı sürekli olarak gelişmeye devam ediyor. Önceleri şirketler müşterilerini bir alana yönlendirmek için teknoloji geliştirirken, günümüzde dünya şartları ve dijitalleşme rüzgarıyla kolaylığı fark eden tüketiciler şirketlerle ortak bakış açısıyla müşteri deneyimi yolculuğunu şekillendiriyor. Bu kapsamda BDDK’nın hazırladığı yeni yönetmelik taslağına göre gerçek kişilerin yanı sıra tüzel kişi olan firma ve şirketler de ıslak imza gerekmeden banka müşterisi olabilecek. Değişiklik doğrultusunda, anonim ve limited gibi ticaret siciline kayıtlı şirketlerin hem temsilcileri hem de şirketin unvanı, sicil numarası gibi bilgiler doğrulanabilecek.

 

Türkiye ve Avrupa’da KYC alanındaki öncü teknoloji şirketlerinden biri olan Identify’ın Türkiye Genel Müdürü Ali Haydar Ünsal Uzaktan Kimlik Doğrulama (KYC) sektörüne ilişkin BDDK’nın ortaya koyduğu vizyon ve çalışmalardan son derece mutlu olduklarını dile getirirken şunları söyledi:

 

“Identify olarak bankacılık, finans, sigorta, telekomünikasyon sektörleri başta olmak üzere ekonominin en önemli aktörlerinin ihtiyaç duyduğu Uzaktan Kimlik Doğrulama (KYC) hizmetlerini yıllara dayanan bilgi birikimi ve ARGE gücümüzle Avrupa ve Türkiye’de önemli kurumlara başarıyla sunuyoruz. Özellikle son birkaç yıldır yüksek hızda artan dijitalleşme ve pandeminin dijitalleşmeye yaptığı doping etkisi ile birlikte Türkiye’de KYC hizmetleri büyük talep görüyor. BDDK’nın vizyoner yaklaşımı ile geçen sene bireysel müşteriler için başlayan süreç şimdi tüzel kişileri kapsamaya hazırlanıyor. Yakın zamanda ticaret siciline kayıtlı tüzel kişiler de Uzaktan Müşteri Edinimi odağında kurumlar tarafınca sisteme dahil edilebilecek. Identify olarak biz de bu konuda güçlü altyapılar sunmaya devam edeceğiz. Bu kapsamda, özellikle Türkiye’de geliştirdiğimiz Hybrid KYC ürünümüzle Uzaktan Müşteri Tanıma İşlemi yapacak banka ve şirketlere çözüm ortağı olarak destek sunmaya devam edeceğiz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 12000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı