NFT’deki eserlerin orijinal olup olmadığı anlaşılacak

NFT dünyasındaki eserlerin orijinalliği artık kolayca anlaşılabilecek. Tüm içerik oluşturucular, sanatçılar, alıcılar, sanat galerileri, koleksiyoncular, çevrimiçi perakendecilerin içi rahat edecek. 

 

Dijital bir tescil şekli olan NFT’yi, her ne kadar bir sanat biçimi olarak algılansa da esasında sanat üretiminde teknolojinin ön plana çıkması olarak ifade etmek gerekir. Dijital eserlerin tescillenmesini ve dijital ortamda dolaşıma girmelerini mümkün kılan NFT; sanat eserlerini tescil edip, sanatçı-alıcı arasındaki iletişim köprüsünü de kuruyor.  Bu ekosistem bünyesinde şarkı, video, resim, tablo barındırabiliyor, hatta sinema ve spor sektörünün de ürün ve sponsorluk özelinde bu sistemdeki yerini aldığı görülüyor. Bu dünyada sanat eserlerinin orijinal, sahte veya çalıntı olup olmadığı anlaşılamaması, NFT dünyasındaki sanatçıları ve alıcıları endişelendiren en önemli soru işareti.

                                     

NFT dünyasında özgünlük sorunu bitecek

 

Yerli girişim ArtCert, blok zincir temelli yeni bir çözümle NFT dünyasının en önemli sorununa çare oldu. ArtCert kurucu ortağı Can Orhun, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Geliştirdiğimiz sistem, Uluslararası Plastik Sanatları Derneği’nin sanat eserleri için tasarladığı EPİVERON (Sanat Eserlerinin Piyasaya Verilme Onayı) belgesine işlevsel olarak benzer bir yapıda çalışıyor ve oluşturulan belgeler ile bu güven sağlanıyor. Belgeyi sanatçının kendisi veya NFT Minting platformları, sattıkları NFT sanat eserleri için üretip, bu belge üzerine sanat eseri ile ilgili tüm bilgileri işliyor ve blok zinciri üzerinde sanat eserini alan kişiye veriyorlar.”

 

Tüm sertifikalar esere özel

 

Tüm içerik oluşturucuların kimlik kartı, pasaport gibi belgelerle doğrulandığı çözümde, sanat eserinin bilgileriyle birlikte blok zincirindeki sanatçıların veya yaratıcıların eserleri NFT adreslerine bağlanıyor. EPİVERON belgesini sanatçının kendisi hazırlıyor ve sanat eserinin bilgilerini, tarihini, boyutlarını içeren bu belgeye isterse eserinin fotoğrafını da ekleyebiliyor. Sertifika, sanatçının ıslak imzasını taşıyor. Bir nevi yapıt sertifikası olan bu belgenin noterce tasdiklenmesi gerekmiyor. 

 

Ne içeriyor? 

 

• Sanatçının imzası

• Öne çıkan parça veya konu adı

• Oluşturulduğu tarih

• Boyutlar

• Kullanılan ortamın ayrıntıları

• Yapılan baskı sayısı (parça sınırlı sayıdaysa)

• Herhangi diğer bir ayrıntı

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 12000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı