Klişelere Karşı, Absürd ve Sıra Dışı: “Dünya Bu" Başladı

Yeni nesil mizahın çok sevilen temsilcileri KALT ekibinden Erman Çağlar ve Ozan Akyol ile “Ayak İşleri”nin senaristlerinden Volkan Öge’nin birlikte yazdığı, “Gibi”nin yönetmeni Ömer Sinir’in yönetmenliğini üstlendiği “Dünya Bu”nun ilk bölümü GAİN’de yayına girdi. Dizi daha ilk bölümüyle izleyicisini yarattığı absürt evrenin içine çekiyor. Keskin nişancılar, komplo teorisyenleri, kadın ruhundan anlayan çamaşır makineleri, ağırlaması zor “hiç gerek yok”çu eski dostlar ve hırslı dolandırıcılar hem çok tanıdık hem sıra dışı. 

Sokak satıcıları sandığımızdan çok daha başka şeyler söylüyor olabilirler mi? “Hiç gerek yok” diye diye insanı nihilizme sürükleyen arkadaşlar gerçekten sürünse yeri mi? İnternetten alınan bir çamaşır makinesi bir evliliği “doğru yola” sokabilir mi? Özgüveni kırılan bir telefon dolandırıcısı sıfırdan bir kariyer inşa edebilir mi?

Biraz kan, biraz yoga, biraz hukuk, bolca şaşkınlık… “Dünya Bu” ilk bölümüyle GAİN’de yayına girdi. Mesaj kaygısı, genel izleyici baskısı, gönderme yapma çabası olmayan sıra dışı skeçler, klişelerden uzak, aykırı bir evrenin kapısını aralıyor. 

Bir bavul, otuz iki hikâye, tek bir dünya…

Absürt mizah sevenleri ekrana kilitleyecek “Dünya Bu”, ismini Gazapizm’in aynı adlı şarkısından alıyor. Her birinde birbirinden bağımsız skeçlerin yer aldığı sekiz bölüm ile toplamda otuz iki hikâye anlatılıyor.

Türkiye’deki yeni mizah anlayışının yıldız kadrosunu bir araya getiren dizi AC Film ile Avşar Film ortak yapımı. Senaryo KALT ekibinden Ozan Akyol ve Erman Çağlar ile Ayak İşleri’nin senaristlerinden Volkan Öge’nin imzasını taşırken, dizinin yönetmenliğini ise “Gibi”nin ilk iki sezonunda yönetmen koltuğunda oturan Ömer Sinir üstleniyor.

“Dünya Bu”nun en dikkat çekici yönlerinden biri de başarılı ve oldukça kalabalık oyuncu kadrosu. Ali Erkazan, Berrak Tüzünataç, Bülent Şakrak, Caner Özyurtlu, Cemal Hünal, Çağdaş Onur Öztürk, Deniz Işın, Erdem Şenocak, Erman Çağlar, Ertan Saban, Güven Murat Akpınar, Murat Kılıç, Muttalip Müjdeci, Ozan Akyol, Sinan Bengier, Şebnem Bozoklu, Toygan Avanoğlu ve Volkan Öge gibi başarılı isimler skeçlerdeki şaşırtıcı karakterlere hayat veriyor. 180 kişilik kadroda yer alan oyuncuların her biri performanslarıyla ayrı ayrı öne çıkıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 12000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı