Hızla Büyüyen Plastik İşleme Makine Sektörü Yeni Yatırım İçin Yer Sorununa Çözüm İstedi

Plastik işleme makine üretimi, bu yılın ilk yarısında 2021 yılının eş dönemine göre 34 artarak 377 milyon dolara çıktı. Yıl sonunda tarihi rekorla 754 milyon dolar düzeyini yakalamayı hedefleyen sektör, yeni fabrika yatırımı yapmak için devletten yer istiyor

 

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Küçükçekmece PAGEV Küçükçekmece PAGEV Plastik Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen PAGEV Plastik İşleme Makineleri toplantısında yaptığı konuşmada plastik sektöründeki büyüme hızına dikkat çekerek, “sektördeki büyüme hızına yetişmeye çalışıyoruz. Sanayicimize üretim yeri oluşturacak projeleri hayata geçirmeye devam ediyoruz. Adana-Ceyhan bölgesinde yeni petrokimya- plastik sanayi kümelenmesi modeliyle hammadde konusunda dışa bağımlılığımızı azaltmayı hedefliyoruz. Özellikle yeşil dönüşüme hızlı adapte olan plastik sektörü için geri dönüşümle birlikte fırsata dönüşecek projeleri hayata geçiriyoruz. Önümüzdeki dönemde geri dönüşümcüleri, modern tesislerde bir araya getirerek tek çatı altında toplayacak Geri Dönüşüm OSB kurma çalışmalarımıza da hızlandırdık” dedi.

 

Dünyada 6., Avrupa’da ise Almanya’dan sonra ikinci sırada yer alan Türk Plastik Sektöründe büyümede önemli pay sahibi olan plastik işleme makineleri sektöründe çarkların hızlandığını ifade eden PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu ise “Plastik işleme makine üretimi, 2022 yılının ilk yarısında 2021 yılının aynı dönemine göre 34 artarak 377 milyon dolara çıktı. Artış trendi böyle sürerse 2022 yılı sonunda 754 milyon dolarlık tarihi rekor düzeyini yakalarız” şeklinde konuştu. Üretimin önemli ayağı olan plastik işleme makinelerinde gelişimin hız kazandığının altını çizen Eroğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyüdede’nin katılımıyla Küçükçekmece PAGEV Küçükçekmece PAGEV Plastik Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen toplantıda konuştu. Makine ve ekipman, üreticileriyle bir araya gelerek sektörel sorunlara çözüm üretip, endüstrinin önünü daha da açmayı hedeflediklerini vurgulayan Eroğlu, mühendis ve sanayici kimliğiyle sektör için önemli bir Duayen olarak gördükleri Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Büyükdede’ye, PAGEV’in toplantısına katılarak, sanayicinin sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım gösterdiği için teşekkür etti. Makine sektöründeki yaşanan rekor büyümeyi hatırlatan Eroğlu, şu görüşlere yer verdi: “2022 yılının ilk yarısında plastik işleme makineleri ile aksam ve parçaları sektöründe 377 milyon dolarlık üretim, 334 milyon dolarlık ithalat, 145 milyon dolarlık ihracat ve 566 milyon dolarlık da iç pazar satışları (plastik sektörünün makine ve teçhizat yatırımı) gerçekleşti. 2022 yılı sonunda makine ve teçhizat üretiminin 754 milyon dolara, ithalatın 668 milyon dolara, ihracatın 290 milyon dolara, iç pazar satışlarının (plastik sektörünün makine yatırımı) 1 milyar 132 milyon dolara çıkmasını bekliyoruz.”

            

PLASTİK İŞLEME MAKİNE ÜRETİMİ ARTIYOR 

Plastik işleme makine üretimindeki artışa dikkat çeken Eroğlu, açıklamasını şu şekilde sürdürdü: 2017- 2021 yılları arasında yılda ortalama 9 artış gösteren plastik işleme makinaları üretimi 2022 yılının ilk yarısında 2021 yılının eş dönemine kıyasla 34 artarak 377 milyon dolar oldu. Yılın kalan aylarında aynı trendle sürmesi halinde üretimin, 2022 sonunda 2021 yılına kıyasla 23 artarak 754 milyon dolar olması ve tarihi rekor düzeyine ulaşması bekleniyor. Makina tiplerine göre ilk 6 aylık üretim dağılımına bakıldığında; 2022 yılının ilk yarısında toplam plastik işleme makineleri üretimi içinde, enjeksiyon makineleri 3 ekstrüzyon makineleri 23 şişirme makinaları 2 termoform makinaları 8 presler ve diğer makineler 37 ve aksam ve parçalar da 27 pay aldı.

 

 

İTHALAT HIZ KESTİ 

2017-2021 yılları arasında yılda ortalama 4,1 artış gösteren plastik işleme makinaları ithalatı 2022 yılının ilk yarısında 2021 yılının eş dönemine kıyasla 2 azalarak 334 milyon dolar oldu. Yılın kalan aylarında aynı trendle sürmesi halinde ithalatın, 2022 sonunda 2021 yılına kıyasla 2 gerileyerek 668 milyon dolar olarak gerçekleşmesini bekliyoruz. 

 

İTHALAT (Milyon)

2022 yılının ilk yarısında toplam plastik işleme makineleri ithalatı içinde, enjeksiyon makineleri 33 ekstrüzyon makineleri 21 şişirme makinaları 5 termoform makinaları 2 presler ve diğer makineler 31 ve aksam ve parçalar da 8 pay aldı.

 

MAKİNA İHRACATINDA CİDDİ ARTIŞ 

2017- 2021 yılları arasında yılda ortalama 8,3 artış gösteren plastik işleme makinaları ihracatı 2022 yılının ilk yarısında 2021 yılının eş dönemine kıyasla 47 artarak 145 milyon dolar oldu. Yılın kalan aylarında aynı trendle sürmesi halinde ihracatın 2022 sonunda 2021 yılına kıyasla 25 artarak 290 milyon dolar olarak gerçekleşmesi ve tarihi rekor düzeyine erişmesini bekliyoruz.

 

İHRACAT (Milyon

 

2022 yılının ilk yarısında toplam plastik işleme makineleri ihracatı içinde, enjeksiyon makineleri 4 ekstrüzyon makineleri 29 şişirme makinaları 2 termoform makinaları 8 presler ve diğer makineler 39 ve aksam ve parçalar da 18 pay aldı.

 

ÜLKELERE GÖRE MAKİNE İHRACATI 

Bu dönemde 10 ülkeye yapılan plastik işleme makineleri ile aksam ve parçalar ihracatı toplam ihracatın 48’ini oluşturdu. 2022 yılının ilk yarısında plastik işleme makineleri ihracatında ilk 3 sırayı Sırbistan, Rusya Federasyonu ve Özbekistan aldı. Bu 3 ülkenin toplam ihracattan aldığı pay 25 düzeyinde.

 

PLASTİK MAKİNELERİ İHRACAT BİRİM FİYATI İTHALAT BİRİM FİYATINI GEÇTİ

Türk plastik makineleri fiyat olarak değerlendi. Plastik işleme makineleri ile bunların aksam ve parçalarının ortalama birim ihraç fiyatı 2022 yılının ilk yarısında 11,8 /Kg olarak gerçekleşmiş olup, 2021 yılına kıyasla 1,6 artmıştır. 2019 yılına kadar birim ithal fiyatları, ihraç fiyatlarının üzerinde seyretmiştir. 2022 yılında ortalama ihracat birim fiyatları, ortalama ithal fiyatlarının 16 üzerinde gerçekleşti.

 

PAGEV’DEN YER SORUNUNA ÇÖZÜM MODELİ 

Sanayicinin en önemli sorularından birinin de yer olduğunu belirterek, devletin ilgili bakanlıklarından konuya ilişkin ivedilikle adım atılmasını talep ettiklerini söyleyen Eroğlu, “Çözüm odaklı yaklaşımlarıyla öne çıkan PAGEV, yer sorununa model teşkil edecek somut adımlar atmış bir Sivil Toplum Örgütüdür. 1989 yılında kurulmasına öncülük ettiğimiz S.S.Plastik Sanayicileri Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi, 1990 Yılında Plastik Sektöründe faaliyet gösteren 115 sanayicimizin bir araya gelerek oluşturduğu bir yapı ile bugünkü GEPOSB’un temellerini attı. 2001 yılında OSB olarak tescil edilen Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi’nde/GEPOSB, bugün Türkiye’nin örnek OSB’ler arasında yer alıyor. Gebze’de, yüzde 99 doluluk oranıyla faaliyetlerini sürdüren GEPOSB, 14.000 kişiye istihdam sağlıyor. Plastik, Gıda, Tekstil, Elektrik-Elektronik, Makine, Kimya, Otomotiv, Petrokimya, Metal, Madeni Eşya, Cam, Sağlık ve Bilişim sektörlerine ev sahipliği yapan GEPOSB’un içine 2003-2004 yılında kendi kaynaklarımızla inşa ettiğimiz PAGEV Mesleki ve Anadolu Teknik Okulu’muzu da kurduk. Böylece sektörümüze nitelikli iş gücü kazandırılmasını da sağladık. GEPOSB’umuzun yeni Başkanı Mustafa Koray Kantarcı’nın vizyonu, 14.000 olan istihdamı 15.000’e çıkarmak ve 1,1 milyar dolara olan yıllık ihracatı 1,5 milyar dolara yükseltmektir” dedi.

 

GEPOSB gibi işleyen başarılı OSB örneği olan PAGEV’in diğer taraftan 1990 yılında kurulan PAKOP Kooperatifi ile başka çalışmasının da olduğunu hatırlatan Eroğlu, “Tekirdağ Ergene’de, 2000 dönüm arazi üzerinde kurulacak OSB’miz uzun mücadelelerden sonra 2022 yılı Şubat ayında Türkiye’nin 364. OSB’si ilan edilerek, alt yapı çalışmalarına başlanacak duruma geldi. TEM otoyoluna cephe, Avrupa Serbest Bölgesi’ne komşu yeni OSB’mizde yine sektörün yüksek katma değerli üretim, ihracat potansiyelinin arttırılması için yatırımlar yapılacak” açıklamasında bulundu. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 12000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı