Ege Üniversitesi ekosisteminin Ar-Ge ve yenilik üssü: EBİLTEM-TTO

Araştırma Üniversitesi statüsü alan Ege Üniversitesi’nin (EÜ) başarı yolculuğunda önemli merkezlerden birisi olan Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) güçlü altyapısı ile birçok nitelikli projeye ve yüksek katma değerli çalışmaya katkı sağlıyor. Üniversite-sanayi iş birliği alanında tek durak merkez olarak çalışmalarını sürdürüyor.

 

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Üniversitesi, bünyesinde bulunan ülkemizin öncelikli alanlarına yönelik nitelikli projelerin hazırlandığı ileri çalışma ve üretim kabiliyetine sahip araştırma üniversitelerinin başında geliyor. Temel bilimlerden mühendislik bilimlerine, sağlık bilimlerinden eğitim bilimlerine geniş bir yelpazede bilgi üreterek, küresel ölçekte eğitim ve araştırma yapan Ege Üniversitesi, son dönemde sanayi ve üniversite iş birliğini zirveye taşıyarak, nitelikli Ar-Ge projeleri geliştiriyor. Yeniden yapılandırarak güçlendirdiğimiz, üniversitemiz için büyük anlam taşıyan ve ekosistemimizin önemli merkezlerinden olan EBİLTEM-TTO, nitelikli projeler ve yüksek katma değerli çalışmalara destek veriyor. Ege Üniversitesinin Türkiye’nin saygın araştırma üniversiteleri arasında yer almasında nitelikli katkı sunan birimlerinden birisi olan EBİLTEM-TTO üniversite- sanayi ara yüz kuruluşu kimliğiyle inovasyon, Ar-Ge, uluslararası teknoloji transferi, fikri ve sınai mülkiyet hakları, teknoloji lisanslama, ulusal ve AB fonlarına yönlendirme gibi, sektörün ve akademisyenlerin gereksinim duyabilecekleri konularda ‘tek durak merkez’ olarak çalışmalarını sürdürüyor” diye konuştu. 

 

“Araştırma üniversitesi olma çalışmalarına destek verdi”

Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve EBİLTEM Müdürü Prof. Dr. Hakan Atılgan, “Üniversitemiz Ar-Ge ve sanayi ilişkilerini Türkiye için tamamen özgün bir yapısı olan, ulusal ve uluslararası tanınırlığa sahip EBİLTEM-TTO üzerinden yürütmektedir. Üniversitemiz ‘1513 Teknoloji Transfer Ofisleri Destekleme Programı’ proje çağrısında desteklenerek, 10 üniversite arasında yer alan EBİLTEM-TTO, tüm Ege Bölgesine verdiği hizmetleri geliştirerek ve genişleterek sürdürmüştür.  Merkezimiz; tanıtım, farkındalık, bilgilendirme ve eğitim, proje destek, sanayi hizmetleri, fikri mülkiyet hakları-lisanslama ve şirketleşme ve girişimcilik adı altında 5 modülde hizmet vermektedir. Üniversitemiz adına üniversite-sanayi iş birliğinde tek durak olan merkezimiz, araştırma üniversitesi olma sürecinde önemli bir görev üstlenmiştir. EBİLTEM-TTO hizmet yelpazesinde gerçekleştirdiği tüm çalışmalarla Üniversitemizin Araştırma Üniversitesi olma yolundaki çalışmalarına destek vermiştir. Araştırma üniversitesinin değerlendirme kriterleri arasında yer alan araştırma kapasitesi ve alt göstergeleri üniversitelerin yayın, proje, fikri haklar ve lisansüstü performanslarını EBİLTEM-TTO ele almaktadır. Üniversitemizde dış destekli projeler merkezimiz koordinasyonunda takip edilmekte olup, gerçekleştirilen bilgilendirme günleri, eğitimler ve bire bir danışmanlıklar ile Ege Üniversitesi araştırmacılarına hizmet verilmektedir. Araştırmacılarımızın proje yetkinliklerini artırma yönünde verdiğimiz eğitim ve bilgilendirmelerin yanı sıra; fikirlerinin projelendirilmesi, başvurularının düzenlenmesi konularında da araştırmacılarımıza birebir destek verilmektedir” dedi.

 

“Üniversite-sanayi iş birliğinde tek durak merkez”

Prof. Dr. Hakan Atılgan, “Büyük araştırma çalışmaları için çok disiplinli ve geniş araştırma ekipleri ile Ege Üniversitesi bünyesinde yer alan araştırma grupları merkezimiz tarafından koordine edilmekte, araştırma grupları ve çalışmalarının farklı araştırma grupları ve ilgili sektör temsilcilerine tanıtılmaları sağlanmaktadır. EBİLTEM-TTO tarafından sunulan bir diğer hizmet ise, üniversite-sanayi iş birliğinin güçlendirilmesi yönündeki çalışmalardır. Üniversite-sanayi işbirliğinde tek durak merkez olarak çalışmalarını sürdürmekte olan EBİLTEM-TTO, Ege Üniversitesi adına sanayi ile ilişkileri yürütmekte, firmalar ile Ege Üniversitesi araştırmacılarını bir araya getirmektedir. Bunun yanı sıra; bölge firmalarına da ihtiyaç duyulan konularda mentorluk desteği sunulmaktadır. Akademisyenlerimizin değerli bilgi birikimini güvenli bir şekilde sanayiye aktarmak ve firmaların proje ve inovasyon yetkinliğini geliştirmek temel amacıyla, firmalara sunulan hizmetler oldukça geniş bir yelpazede yer almaktadır” diye konuştu.

 

“Üniversitede üretilen bilginin ticarileşmesine katkı veriyor”

Firmaların iş birliği ve inovasyon fırsatları için EBİLTEM-TTO’nun dünyaya açılan kapısı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Hakan Atılgan, “Dünya çapında 600 uygulayıcı ofisten birisini temsil ettiğimiz Avrupa İşletmeler Ağı vasıtasıyla firmalara yönelik, ithalat-ihracat ortaklık fırsatlarını sunmaktayız” dedi. Üniversitemizde üretilen bilginin ticarileşmesi yönündeki çalışmalar da eş zamanlı olarak sürdürülmeye devam etmektedir. Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’ın başlattığı seferberlikle son yıllarda özellikle ulusal patent başvuruları ve patent sayılarında önemli artış gözlenmekte, elde edilen çıktıların ticarileşmesi yönünde lisans anlaşmaları yapılarak, üniversitede üretilen bilginin ticarileşmesine destek sağlanmaktadır. Akademisyenlerimizin patentlediği teknolojilerin firmalara tanıtımında ve lisanslama sözleşmesine kadar geçen bütün süreçlerin koordinasyonu da ‘Fikri Mülkiyet Hakları ve Lisanslama Birimimiz’ tarafından gerçekleştirilmektedir. EBİLTEM-TTO ve Ege Teknopark iş birliğiyle yürütülen girişimcilik çalışmaları da üniversitemizin araştırma üniversitesi göstergelerine büyük katkı sunmuştur. Teknoparkımızla güçlü bir işbirliği ile çalışmaktayız. Teknoparkımız bünyesinde yer alan kuluçka firmalarımızın mentorluk gibi hizmetlerle hızlı bir şekilde projelerini gerçekleştirmeleri için gerekli destekler merkezimiz tarafından verilmektedir. Böylece firmalarımız daha bilinçli bir şekilde Ar-Ge projelerine devam etmektedirler” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 12000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı